Шановні колеги, Звертаємо увагу на те, що 18 січня 2025 року вводиться в дію Закон України № 3910-IX, який забороняє рекламну інформацію на маркуванні лікарських засобів. Законом заборонено нанесення на упаковку лікарських засобів будь-якої інформації рекламного характеру, а також інформації про інших юридичних осіб або фізичних осіб, які не є виробником лікарського засобу або Pаявником (власником реєстраційного посвідчення). […]
Скасування спрощень щодо GMP, впровадження eCTD, реєстрація медичного канабісу та інші регуляторні новини
Інформуємо щодо ключових новин в сфері реєстрації лікарських засобів, контролю якості та фармаконагляду в Україні:
- Скасування спрощень щодо підтвердження GMP під час контролю якості імпортованих лікарських засобів;
- Впровадження eCTD;
- Прийняття Закону про медичний канабіс;
- Планові та цільові аудити систем фармаконагляду Заявників;
- Експертна оцінка доповнення до резюме з якості під час перееєстрації.
Скасування спрощень щодо підтвердження GMP
17 квітня 2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 року № 1077 “Про внесення зміни до пункту 31 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну”, якою скасовано спрощення щодо підтвердження (визнання) GMP сертифікатів в Україні на період військового часу.
Відповідно, з 17 квітня при оформленні висновку щодо якості при імпорті лікарського засобу має надаватись висновок Держлікслужби України щодо відповідності виробництва вимогам GMP. З 17.04.2024 імпорт лікарських засобів без національного підтвердження відповідності виробництва лікарських засобів вимогам GMP забороняється.
Звертаємо увагу, що серія лікарського засобу має бути вироблена в період дії GMP сертифікату, що визнаний. Для виробників, які проходять процедуру шляхом інспектування, серія має бути вироблена в період дії сертифікату, виданого Держлікслужбою України.
Впровадження eCTD
Почалось поступове впровадження eCTD формату в Україні, відповідні зміни в порядок державної реєстрації прийняті в жовтні 2023 та квітні 2024 року. З травня 2024 року почався тестовий період для подачі досьє на нову реєстрацію, а з липня – на перереєстрацію та внесення змін, який буде тривати до кінця грудня 2024 року.
Наказом МОЗ №691 від 23.04.2024 затверджені вимоги до специфікації електронного формату загального технічного документа (eCTD), у тому числі вимоги до Модуля 1 та валідаційні критерії. Наказом МОЗ №733 від 29.04.2024 внесені зміни в Наказ №691.
Документи Модулю 1 підписуються кваліфікованим електронним підписом (КЕП) представника Заявника в Україні.
Вимоги до Модулів 2–5 eCTD формату відповідають загальним вимогам ICH.
Під час переходу на eCTD рекомендовано базове подання (baseline submission) з метою надання доступу регуляторному органу до всієї або частини попередньо поданої документації в рамках життєвого циклу eCTD, яке складається з актуальних реєстраційних матеріалів на лікарські засоби у форматі eCTD, що були раніше рекомендовані до затвердження ДЕЦ.
Обов’язковий перехід до eCTD формату відбудеться 18.08.2025, тобто через 3 роки після прийняття Закону України «Про лікарські засоби» в редакції 2022 року.
Закон про медичний канабіс
16.02.2024 набрав чинності Закон про регулювання обігу лікарських засобів на основі канабісу, який вступить в дію з 16.08.2024 року. Метою Закону є імплементація кращого досвіду у сфері регулювання обмеженого обігу канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настоянок канабісу, а також тетрагідроканабінолу (ТГК), його ізомерів та їх стереохімічних варіантів. Закон вносить зміни до законодавства України щодо створення умов для розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування та проведення наукових досліджень.
З дня набрання чинності та до 1 січня 2028 р. буде встановлено нульову квоту на ввезення рослин канабісу, наркотичних засобів, психотропних речовин, вироблених (виготовлених) з рослин канабісу, крім:
- їх ввезення з метою використання в науковій та науково-технічній діяльності;
- ввезення рослинної субстанції канабісу для виробництва (виготовлення) лікарських засобів та готових лікарських засобів, внесених до Державного реєстру лікарських засобів;
- ввезення насіння та садивного матеріалу конопель.
Наразі триває розробка змін у пов’язані нормативні акти.
Фармаконагляд
Нагадуємо, що Державний експертний центр МОЗ України проводить планові та цільові аудити системи фармаконагляду Заявників. Причинами цільового аудиту можуть бути значні зміни в інформації щодо системи фармаконагляду, несвоєчасне внесення змін з безпеки (оновлення інструкції для медичного застосування лікарських засобів), несвоєчасне подання повідомлень про випадки побічних реакцій лікарського засобу, регулярно оновлюваних звітів з безпеки, подання документів з фармаконагляду невідповідної якості та ін.
Також на публічному обговоренні знаходиться новий порядок здійснення фармаконагляду, який суттєво змінить діюче регулювання. У разі його прийняття ми повідомимо окремо.
Експертна оцінка доповнення до резюме з якості
З метою приведення законодавства у відповідність до acquis ЄС з 01.09.2023 запроваджена експертна оцінка доповнення до загального резюме з якості під час перереєстрації лікарського засобу. Доповнення до резюме з якості є невід’ємною частиною досьє на перереєстрацію.
Якщо у Вас залишились питання – звертайтесь по е-мейл info@cratia.ua або за телефоном +38 044 332-42-94, або завітайте на зустріч до нашого офісу.