Раніше ми інформували щодо заборони рекламної інформації на маркуванні лікарських засобів, встановленої Законом України від 21.08.2024 р. № 3910-IX «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо маркування лікарських засобів» (надалі – «Закон № 3910»), що вводиться в дію з 18 січня 2025 року. Законом № 3910 заборонено нанесення на упаковку лікарських засобів […]
Новини щодо косметичних продуктів, засобів для дезінфекції та дієтичних добавок
Звертаємо Вашу увагу на новини в законодавстві, що стосуються косметичних продуктів, дезінфекційних засобів та дієтичних добавок в Україні.
Косметичні продукти та дезінфекційні засоби (біоциди):
Звертаємо увагу, що через 3,5 місяці в регуляторному полі може утворитись період, під час якого буде неможливо отримати дозвільні документи для введення в обіг нових косметичних продуктів та дезінфекційних засобів.
З 1 жовтня 2023 року вводиться в дію Закон України “Про систему громадського здоров’я”, з одночасною втратою чинності Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», який в свою чергу регламентує видачу висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи (далі “висновок СЕС”).
Висновок СЕС на сьогодні є підставою для введення в обіг косметичних продуктів та реєстрації дезінфекційних засобів.
Косметична продукція
Введення в дію Технічного регламенту на косметичну продукцію було відтерміновано до 03.08.2024 року, з перехідним періодом до 03.08.2026 року, під час якого можливо введення в обіг продукції, що не відповідає вимогам Технічного регламенту, за старим законодавством, тобто на підставі висновку СЕС. Відповідно може виникнути прогалина, коли з 01.10.2023 на косметичні засоби вже не видаватимуться висновки СЕС, і при цьому їх не можна буде ввести в обіг на підставі Технічного регламенту, оскільки він вступить в дію з 03.08.2024 р.
Існує декілька варіантів розвитку ситуації, в тому числі відтермінування строку введення в дію нового Закону або його положень, прийняття нових законодавчих актів та ін. Якщо Ви плануєте вводити в обіг нові косметичні продукти, або якщо діючий висновок СЕС закінчується до 03.08.2024 року, найкращим варіантом для Вас буде отримання висновку СЕС до 01.10.2023 року. Зважаючі на строки видачі висновків, рекомендуємо розпочати процедуру якомога раніше.
Дезінфекційні засоби (біоциди)
Порядок державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів передбачає два шляхи реєстрації: на підставі досліджень специфічної активності, безпечності, якості (ефективності) засобів та їх випробування на практиці, або на підставі позитивного висновку СЕС.
Оскільки на сьогодні порядки досліджень не затверджені, то реєстрація здійснюється лише на підставі висновку СЕС. Із втратою чинності Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» отримання висновків СЕС буде неможливим, що в свою чергу унеможливлює реєстрацію нових дезінфекційних засобів до оновлення законодавства.
Якщо Ви маєте в планах введення нових або перереєстрацію існуючих дезінфекційних засобів, ми рекомендуємо розпочати процедуру отримання висновку СЕС якомога швидше.
Дієтичні добавки:
Звертаємо Вашу увагу на те, що найближчим часом спливають 3-річні перехідні періоди, протягом яких дозволено ввозити на митну територію України, виробляти та/або вводити в обіг харчові продукти, які не відповідають вимогам наступних нормативних актів:
- Наказу МОЗ № 1145 від 15.05.2020 року “Про затвердження Вимог до тверджень про поживну цінність харчових продуктів та тверджень про користь для здоров’я харчових продуктів”.
При цьому, з 21.08.2023 року маркування таких продуктів (етикетка та інструкція) в частині використання різних заяв про користь для здоров’я та заяв про поживну цінність повинно відповідати вимогам цього наказу. - Наказу МОЗ № 1613 від 16.07.2020 року “Про затвердження Правил додавання вітамінів, мінеральних речовин та деяких інших речовин до харчових продуктів”.
При цьому, з 02.10.2023 року маркування (представлення величин, зазначених в інформації про поживну цінність) та склад таких продуктів (кількісний склад повинен відповідати межам допустимих відхилень, відсутність заборонених речовин) вже повинні відповідати вимогам цього наказу.
Тому, радимо Вам перевірити маркування своїх дієтичних добавок (етикетку та інструкцію) на відповідність вимогам цих наказів, та у випадку необхідності виправити.
Якщо Вам потрібна допомога щодо реєстрації косметичних засобів, засобів для дезінфекції (біоцидів) або дієтичних добавок, звертайтесь по е-мейл info@cratia.ua або по телефону +38 044 332-42-94.