Дитяче харчування
Основними законодавчими актами, що регулюють харчові продукти, в тому числі і дитяче харчування, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України є Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», Закон України «Про матеріали і предмети, призначені для контакту з харчовими продуктами» (набрання чинності відбудеться 19.11.2025 року).
Додаткові вимоги до дитячого харчування встановлено Наказом № 1084 «Про затвердження Вимог до безпечності та окремих показників якості дитячого харчування».
Ми професійно виконуємо роботи з регулювання та легалізації дієтичних добавок, дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та контролю ваги. Ми маємо глибокі знання вимог законодавства та практик роботи контролюючих органів. Ми готові запропонувати:
|
Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» встановлені визначення:
дитяче харчування – харчовий продукт, призначений для задоволення потреб дітей грудного та раннього віку у поживних речовинах і енергії, у тому числі вода для дитячого харчування;
дитяча суміш початкова – дитяче харчування, призначене для годування дітей грудного віку протягом перших місяців життя, що повністю забезпечує всі потреби дитини у поживних речовинах і енергії до моменту введення продуктів прикорму;
дитяча суміш для подальшого годування – дитяче харчування, призначене для годування дітей грудного віку, що є основною рідкою складовою раціону під час введення продуктів прикорму у процесі поступового урізноманітнення раціону.
дитяче харчування на основі зернових – дитяче харчування, призначене для задоволення харчових потреб здорових дітей грудного віку в період їх відлучення від грудного годування та здорових дітей раннього віку – як доповнення до раціону та/або для поступової адаптації до звичайних харчових продуктів, що належить до однієї з таких категорій: каші та інші зернові харчові продукти, макаронні вироби, сухарі, печиво, хлібці та інші подібні зернові харчові продукти.
продукт прикорму – дитяче харчування, призначене для задоволення харчових потреб здорових дітей грудного віку в період їх відлучення від грудного годування та здорових дітей раннього віку – як доповнення до раціону та/або для поступової адаптації до звичайних харчових продуктів;
вода для дитячого харчування – вода питна, спеціально оброблена для споживання дітьми грудного та раннього віку, призначена для приготування дитячого харчування та пиття.
Віднесення продукту до дитячого харчування відбувається по віковому критерію – продукти призначені для дітей до 3 років. Харчові продукти для дітей старше 3 років не відносяться до категорії «дитяче харчування».
Дозвільні документи для дитячого харчування
Дитяче харчування при ввезенні на митну територію України повинно супроводжуватися міжнародним сертифікатом або іншим документом, виданим компетентним органом країни походження або країни-експортера.
міжнародний сертифікат – сертифікат здоров’я, міжнародний ветеринарний сертифікат або інший документ, що видається компетентним органом країни походження або країни-експортера і засвідчує здоров’я тварини та/або безпечність харчового продукту, корму, сіна, соломи або побічного продукту тваринного походження (Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»).
Перед прийняттям рішення про введення в обіг дитячого харчування необхідно переконатися, що його склад, призначення і вікова категорія відповідають вимогам національного законодавства. Такі вимоги охоплюють:
- обов’язковий склад для кожного виду дитячого харчування;
- речовини, що заборонені до використання як інгредієнти у дитячому харчуванні;
- вміст залишків пестицидів та перелік пестицидів;
- використання вітамінів та мінеральних речовин, амінокислот та інших поживних речовин;
- максимальні рівні вмісту вітамінів, мінеральних речовин і мікроелементів;
- використання харчових добавок та їхні максимальні концентрації в дитячому харчуванні;
- визначення вікової категорії споживача.
Маркування дитячого харчування
Національне законодавство містить суворі вимоги і до маркування дитячого харчування. Воно встановлює на додаток до загальних вимог маркування для всіх харчових продуктів і специфічні додаткові вимоги та перелік додаткової обов’язкової інформації, яка повинна бути надана споживачеві дитячого харчування.
Так, законодавство забороняє використання в маркуванні малюнків, фото та текстів, які ідеалізують дитяче харчування. Натомість вимагає обов’язково зазначати вік дітей, для яких призначено продукт, та додаткові застереження щодо споживання дитячого харчування. Також вимоги охоплюють мову маркування, використання тверджень про користь для здоров’я та тверджень про поживну цінність, правила представлення та округлення величин про поживну цінність та інші.
Відповідальність за виконання вимог законодавства щодо безпечності і окремих показників якості, в тому числі за маркування дитячого харчування, несуть оператори ринку в рамках діяльності, яку вони здійснюють.
Нотифікація (реєстрація) дитячого харчування
Дитяче харчування не підлягає державній реєстрації. Також із втратою чинності в травні 2022 року Закону України «Про дитяче харчування» отримання висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на дитяче харчування було скасовано.
Наразі перед введенням дитячого харчування в обіг оператори ринку зобов’язані надіслати компетентному органу повідомлення про намір введення в обіг згідно з Порядком надсилання повідомлення про намір введення в обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги, а також ведення та оприлюднення переліку таких повідомлень затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 квітня 2022 року № 244 (далі – Порядок).
Не менше ніж за десять робочих днів до введення дитячого харчування в обіг оператор ринку подає повідомлення до компетентного органу у електронній або паперовій формі, у якому наведена інформація згідно з формою, визначеною у Порядку.
Разом з Повідомленням оператор ринку надає:
- зразок етикетки (стікера) харчового продукту;
- обов’язкову інформацію, зазначену у маркуванні, у текстовому форматі;
- іншу інформацію/документи, які оператор ринку вважає доцільними.
Дитяче харчування вважається таким, що не було в обігу на ринку України також у випадках, коли обов’язкова інформація про харчовий продукт, що розміщена на упаковці харчового продукту, що вже був в обігу на ринку України, була змінена, в такому разі подається нове повідомлення.
Надсилання повідомлення та внесення його до переліку повідомлень здійснюється на безоплатній основі. Оператор ринку набуває право на введення в обіг дитячого харчування з дня внесення повідомлення до переліку повідомлень про намір першого введення в обіг.
Система управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)
Кожен оператор ринку повинен розробити та запровадити ефективну систему управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), що дозволяє контролювати всі небезпечні фактори, які можуть бути у харчовому продукті.
Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) затверджені Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590.
Наші послуги
Ми професійно виконуємо роботи з легалізації дієтичних добавок, дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та контролю ваги. Наша команда володіє необхідними знаннями, досвідом і вміннями, наші фахівці володіють англійською мовою.
Ми пропонуємо:
- Оцінку складу продукту з поглибленим аналізом його рецептури та визначення чи відповідає продукт вимогам законодавства та встановленій категорії;
- Перевірка або розробка маркування та інструкції (листка-вкладиша);
- Організація проведення лабораторних досліджень на відповідність вимогам щодо безпечності та отримання Звіту з безпечності продукту;
- Підготовка та подача повідомлення про намір введення в обіг дитячого харчування, продуктів для спеціальних медичних цілей та для контролю ваги і дієтичних добавок;
- Розробка і впровадження НАССР / ISO 22000;
- Юридичний та консультаційний супровід виробника, імпортера.
Для початку співпраці або отримання консультації Ви можете зв’язатися з нами:
- за телефонами +38 044 361-48-28, +38 044 221-71-29,
- по e-mail: info@cratia.ua,
- або приїхати на зустріч до нас в офіс .