Консультація

БАД та контроль ваги

Ввезення та обіг харчових продуктів регулюється основним харчовим Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», Законом України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”, а також з 06.08.2019 р. Законом України “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів”.

Вимоги основного Закону встановлюють перелік продукції, яка підлягає обов’язковій реєстрації в Україні. До такої продукції відносяться:

  • новітні харчові продукти;
  • харчові добавки;
  • ароматизатори, за винятком окремої групи ароматизаторів, визначених центральним органом виконавчої влади;
  • ензими;
  • допоміжні матеріали для переробки, і матеріали, які контактують з харчовими продуктами, а також ті, які вводяться в обіг та/або вперше використовуються на території України;
  • питна вода, яка планується до віднесення до категорії «вода питна мінеральна».

Дієтична добавка – це харчовий продукт, що споживається у невеликих визначених кількостях додатково до звичайного харчового раціону, який є концентрованим джерелом поживних речовин, у тому числі білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин (цей перелік не є виключним), і виготовлений у вигляді таблеток, капсул, драже, порошків, рідин або інших формах.

Харчовий продукт для спеціальних медичних цілей – це спеціально розроблений та виготовлений продукт, який споживається під наглядом лікаря. Цей продукт призначений для часткової або повної заміни звичайного раціону харчування пацієнтів з обмеженою, ослабленою або порушеною здатністю приймати, перетравлювати, засвоювати звичайні харчові продукти або певні поживні речовини, що містяться в них, або їх метаболіти. Харчові продукти для спеціальних медичних цілей також можуть призначатися для повного або часткового годування пацієнтів з іншими визначеними лікарями потребами, які неможливо задовольнити шляхом модифікації звичайного раціону харчування.

Харчовий продукт для контролю ваги – спеціально розроблений та виготовлений харчовий продукт, призначений для вживання під час дотримання низькокалорійного раціону харчування для зменшення ваги, який при вживанні згідно з інструкцією оператора ринку заміняє щоденний раціон харчування.

До прийняття рішення про ввезення дієтичної добавки на територію України необхідно переконатися, що склад, призначення продукту і рекомендована добова доза відповідають вимогам чинного національного законодавства. Такі вимоги включають:

  • мінімальні та максимальні значення вмісту вітамінів і мінеральних речовин в продукті, що  розраховуються на підставі RDI (recommended daily intake);
  • перелік заборонених харчових добавок (Е-індекс);
  • призначення продукту (показання до застосування);
  • визначення вікової категорії споживача;
  • при необхідності, отримання дозволу незалежного лікаря-педіатра.

Дієтичні добавки, за винятком новітніх, не ввійшли до переліку продукції, що підлягає обов’язковій реєстрації.

При ввезенні, продукція повинна супроводжуватися міжнародним сертифікатом або іншим документом, який засвідчує безпечність харчового продукту та виданий компетентним органом країни походження або країни експортера.

Міжнародний сертифікат– сертифікат здоров’я, міжнародний ветеринарний сертифікат або інший документ, що видається компетентним органом країни походження або країни-експортера і засвідчує здоров’я тварини та/або безпечність харчового продукту, корму, сіна, соломи або побічного продукту тваринного походження. (Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я і благополуччя тварин» від 04.10.2018 р.).

Національне законодавство містить суворі вимоги до маркування дієтичних добавок:

  • мова маркування – українська, інформація також може бути присутня і на інших мовах;
  • законодавчо встановлений мінімальний розмір шрифту, а з 06.08.2019 р. вимоги до розміру шрифту змінилися;
  • маркування повинно містити певну інформацію, таку як харчова та енергетична цінність, спосіб застосування та рекомендована добова доза, застереження і протипоказання, назва та місцезнаходження імпортера і організації, відповідальної за прийом претензій від споживачів та ін.;
  • маркування продукту з 01.01.2021 повинне містити дані в одиницях SI.

Законодавство не забороняє нанесення стікера.

Звертаємо увагу на те, що з 06.08.2019 року введений в дію Закон України “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів”, який вносить ряд істотних змін в маркування:

  • збільшення розміру мінімального шрифту на упаковці;
  • виділення алергенів і речовин, що викликають непереносимість;
  • зазначення країни походження основного інгредієнта;
  • зміна ряду формулювань (наприклад “Краще спожити до …”) та інші.

Даний законодавчий акт застосовується до всіх харчових продуктів, в тому числі – і до дієтичних добавок (БАД), харчових продуктів для спеціальних медичних цілей і харчових продуктів для контролю ваги.

Вимоги Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» встановлюють, що відповідальність за якість і безпеку продукції, яка знаходиться в реалізації, а також невідповідність маркування вимогам чинного законодавства, покладено на оператора ринку.

Тому великі торгові і аптечні мережі, із набранням чинності змін до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (від 20.05.2015 р.), з більшою обережністю почали ставитися до продукції без звичної супутньої документації, виданої органами Санітарної Служби, яка могла б підтвердити безпечність продукції і правильність маркування.

 

Компанія “Кратія” пропонує комплекс робіт для реєстрації (легалізації) дієтичних добавок (БАД), харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги:

  1. Перевірка складу продукту та супровідної документації (включаючи “міжнародний сертифікат”), надання всіх необхідних консультацій.
  2. Підготовка додаткових супровідних документів.
  3. Організація проведення лабораторних досліджень та отримання Звіту щодо безпечності  продукту.
  4. Розробка проекту маркування (стікер або упаковка), а також, при необхідності, інструкції (листка-вкладиша).

В результаті нашої роботи Ви отримуєте документ, який підтверджує безпечність продукту, дає йому відповідний статус на території України і містить текст етикетування згідно чинного національного законодавства.

Попередні консультації ми надаємо безкоштовно, дзвоніть нам за телефоном +38 (068) 064-78-31+38 (044) 223-61-67, або пишіть на е-мейл info@cratia.ua, або приїжджайте на зустріч безпосередньо до нашого офісу.

Ми професійно виконуємо реєстрацію лікарських засобів, оцінку відповідності медичних виробів, сертифікацію косметики, засобів для дезінфекції та спеціальних харчових продуктів в Україні.
Найкраще про нашу експертизу та якість роботи можуть розповісти наші партнери, міжнародні корпорації та національні виробники. За більш ніж 15 років роботи ми виконали роботи для:

  • понад 150 виробників лікарських засобів та активних субстанцій,
  • понад 800 виробників медичних виробів та техніки,
  • понад 300 виробників спеціальних харчових продуктів та косметичних засобів.
Необхідна консультація?
Залиште заявку і ми зв’яжемось з Вами: