Консультація

Дитяче харчування

Основним законодавчим актом, який регулює ввезення та обіг продуктів дитячого харчування (в тому числі функціонального дитячого харчування) є Закон України «Про дитяче харчування». Цей Закон зобов’язує отримувати Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи (далі, Висновок) на дану категорію харчових продуктів.

Дитяче харчування– це харчовий продукт, призначений центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я, для спеціального дієтичного споживання, спеціально перероблений або розроблений для забезпечення задоволення дієтичних потреб дітей грудного та раннього віку.

Функціональне дитяче харчування– це дитяче харчування, що містить як компонент лікарські засоби та/або пропонується для профілактики або пом’якшення перебігу хвороби дитини з особливими дієтичними потребами, у тому числі у разі вроджених і набутих порушень засвоєння окремих харчових речовин, їх непереносимості та/або при певних захворюваннях.

Віднесення продукції до дитячого харчування відбувається за віковим критерієм: продукт призначений для дітей до 3 років. Харчові продукти для дітей старше 3 років не відносяться до категорії “дитяче харчування”.

До прийняття рішення про ввезення дитячого харчування на територію України необхідно переконатися, що склад, призначення та рекомендована добова доза продукту відповідає вимогам національного законодавства. Такі вимоги включають:

 • мінімальні та максимальні значення вмісту вітамінів і мінеральних речовин у продукті, що розраховуються на підставі RDI (recommended daily intake);
 • перелік заборонених харчових добавок (Е-індекс);
 • призначення продукту (показання до застосування);
 • визначення вікової категорії споживача.

Для отримання Висновку на дитяче харчування необхідно:

 • Підготувати пакет документів, згідно вимог національного законодавства. Документація включає  адміністративні дані, інформацію щодо якості та безпечності продукту, проекти національних документів (маркування).
 • Подати пакет документів та зразки до компетентного органу для проведення експертизи та досліджень.
 • При позитивних результатах досліджень, отримати сам Висновок.

Висновок видається на ім’я компанії-Заявника, яка може бути як резидентом, так і нерезидентом України. Заявник зобов’язаний призначити організацію, відповідальну за прийом рекламацій на території України. Назва і контактні дані такої особи будуть винесені на маркування продукту.

Текст для маркування дитячого харчування повинен розроблятися на підставі ряду національних законодавчих актів і узгоджуватися (затверджуватися) експертами компетентних органів. Зміна тексту маркування веде до необхідності пере-затвердження тексту.

Національне законодавство містить і інші вимоги до маркування дитячого харчування:

 • мову маркування – українська, інформація також може бути присутнім і на інших мовах;
 • законодавчо встановлений мінімальний розмір шрифту, а з 06.08.2019 вимоги до розміру шрифту змінилися;
 • маркування продукту з 01.01.2021 повинне містити дані в одиницях SI.

Законодавство не забороняє нанесення стікеру.

Звертаємо увагу на те, що з 06.08.2019 року введено в дію Закон України “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів”, який вносить ряд істотних змін в маркування:

 • збільшення розміру мінімального шрифту на упаковці;
 • виділення алергенів і речовин, що викликають непереносимість;
 • зазначення країни походження основного інгредієнта;
 • зміна ряду формулювань (наприклад “Краще спожити до …”) та інші.

Даний законодавчий акт застосовуватиметься до всіх харчових продуктів, в тому числі – і до продуктів дитячого харчування.

Висновок видається строком на 5 років. Для продовження терміну на наступні 5 років проводиться процедура, повністю аналогічна новій процедурі.

Компанія “Кратія” пропонує комплекс робіт для реєстрації в Україні продуктів дитячого харчування:

 • Перевірка складу продукту, рекомендованої добової дози споживання, показників безпечності, надання необхідних консультацій.
 • Підготовка пакету документів (включаючи проект маркування і додаткові супровідні документи) та отримання зразків.
 • Організація проведення експертизи і досліджень, отримання Висновку СЕС.

В результаті нашої роботи Ви отримуєте дозвільний документ, який дає право на ввезення та реалізацію дитячого харчування на території України.

Попередні консультації ми надаємо безкоштовно, дзвоніть нам за телефоном +38 (068) 064-78-31+38 (044) 223-61-67, або пишіть на е-мейл info@cratia.ua, або приїжджайте на зустріч безпосередньо до нашого офісу.

Ми професійно виконуємо реєстрацію лікарських засобів, оцінку відповідності медичних виробів, сертифікацію косметики, засобів для дезінфекції та спеціальних харчових продуктів в Україні.
Найкраще про нашу експертизу та якість роботи можуть розповісти наші партнери, міжнародні корпорації та національні виробники. За більш ніж 15 років роботи ми виконали роботи для:

 • понад 150 виробників лікарських засобів та активних субстанцій,
 • понад 800 виробників медичних виробів та техніки,
 • понад 300 виробників спеціальних харчових продуктів та косметичних засобів.
Необхідна консультація?
Залиште заявку і ми зв’яжемось з Вами: